Jdi na obsah Jdi na menu

Elena Gilbert

“Milý deníčku, já v to nevěřím. Lidé se rodí, stárnou a pak umírají. V takovém žijeme, ale jak mohu popírat to, co vidím? Někdo, kdo nestárne, nikdy se nezraní. Někdo, kdo se mění tak, že to nemohu vysvětlit. Pokousané dívky. Těla zbavená krve.” - Elena


Sedmnáctiletá Elena Gilbert je hlavní hrdinka a protagonistka Upířích deníků, která se ocitne přímo uprostřed nadpřirozeného světa, když do jejího života vstoupí Stefan, její láska na první pohled, a tajemný Damon, Stefanův bratr.
 

Populární roztleskávačka

Pozor: Následující část textu může obsahovat vyzrazení děje a osudu postavy! Tato část se týká Eleniny historie.

Narodila se dvaadvacátého června 1992 v Mystic Falls ve Virginii, USA Johnu Gilbertovi a jeho tehdejší dívce Isobel Flemming, která opustila město několik dní poté, co porodila. John svěřil malou Elenu do péče svému bratrovi Graysonovi a jeho manželce Mirandě, se kterou se již dlouho pokoušel o dítě. Manželé adoptovali malou holčičku a proto, že byl Grayson lékař, mohl zfalšovat údaje o přijetí do porodnice a Elenin rodný list.

Během svého druhého ročníku na střední škole Elena randila s quaterbackem fotbalového týmu MFHS Mattem Donovanem, se kterým se znala již od mala. Bohužel její láska k němu vyprchala a noci z 23. na 24. května 2009 se s ním u táboráku, na který se tajně proplížila, rozešla.
 

Damon ji potkal první

Nešťastná Elena zavolala svým rodičům a prosila je aby pro ni přijeli. Během čekání na odvoz potkala dívka mladého muže, který ležel na silnici a vypadal ztraceně. S oním mužem, který se později prokázal být upír Damon Salvatore, vedla duchaplnou konverzaci o svém životě. Když pro ni rodiče přijeli, Damon jí vymazal všechny vzpomínky na něj.

Během cesty domů rodinné Volvo havarovalo a sjelo z mostu Wickery. Eleniny rodiče zahynuli utopením a Elena z neznámého důvodu přežila. V nemocnici jí nikdo nebyl schopný vysvětlit, jak se dostala z potápějícího se auta. Pravdou je, že ji zachránil Damonův bratr, Stefan.

Pozor: Následující část textu může obsahovat vyzrazení děje a osudu postavy!

Jsou to čtyři měsíce, co Elena a její bratr Jeremy přišli o rodiče. O dva teenagery se nyní stará Jenna Sommers, teta z matčiny strany. Je první školní den a Elena se přemáhá tvářit vyrovnaně, ale nedaří se jí to.

Setkává se se svými kamarádkami, citlivou Bonnie a povrchní Caroline. Její bývalý přítel se ji se zlomeným srdcem snaží ignorovat a dívky si všimnou nového studenta. Stefana Salvatoreho. Mezi dvěma mladými lidmi to jiskří a brzy spolu začnou chodit. Stefan jí věnuje krásný náhrdelník, který Elena od té chvíle neustále nosí. Ve městě se ale začínají objevovat četné útoky zvířat a Elena zjišťuje, že Stefan má mnohá tajemství. Jedním z nich je i bratr Damon a fakt, že jsou oba upíři.

Když si to Elena uvědomí, zděsí se a uteče, ale Stefan ji nepustí. Přemluví jí, aby mu dala den na vysvětlení a dívka svolí. Upír vysvětlí Eleně, že vede jiný životní styl a Elena tuto skutečnost přijme, avšak není schopna pokračovat v jejich vztahu. Také slíbí, že nikomu o upírech neřekne.

Zlý Damon vytvoří z Vicki, dívky Elenina bratra, novou upírku a ta Elenu napadne, což vyústní ve Vickiinu smrt, které je mladý Jeremy svědkem. 

Bonnie je čarodějka

Psychicky se zhroutí a Elena není schopna sledovat svého bratra, jak je na samém dně, a proto požádá Damona, aby jej pomocí svých upířích schopností přiměl věřit, že Vicki opustila město.

Elena byla také svědkem smrti Stefanovi nejlepší přítelkyně Lexi, kterou zabil Damon, aby svedl Radu Zakladatelů, tajný spolek města Mystic Falls, který loví upíry, ze správné stopy. Při zjištění, že její kamarádka Bonnie je čarodějka se do nadpřirozeného světa Elena zamotává stále víc.

A přestože se snaží, nedokáže se od Stefana držet dál a nakonec i přiznává, že jej miluje. Tak začíná příběh epické lásky, na kterém je seriál založen. Ještě té noci dívka zjišťuje, že existuje někdo, koho Stefan kdysi musel milovat a kdo vypadá jako Elenina přesná kopie. Uteče ze Stefanova domu a cestou někoho srazí. Rána je rak silná, že převrátí celé auto. Člověk, kterého přejela se začne zvedat a Elena, zaklíněná ve vozidle, zpanikaří a upadne do bezvědomí. Zachrání ji Damon, který ji následně unese.

Damon usilující o otevření hrobky pod zříceninou kostela Fell’s Church, kde je uvězněna jeho dávná láska Katherine ji vezme na “výlet”. Elena se seznámí s čarodějnou Bree a zažije trochu legrace po namáhavé noci. 

Musíme najít Noaha

Ovšem neuplyne den, kdy by se nedostala do problémů s nadpřirozenem a tak i dnes musí Elena čelit problémům druhého světa a zachránit Damona před Lexiiným přítelem Leem.

Mladou dívku v jejím domě snaží napadnout upír Noah, který útok zopakuje i na plese ve stylu padesátých let. Vyděšená Elena utíká chodbami školy až do jídelny, kde se brání tužkami a zlomenou násadou od koštěte. Je zachráněna bratry Salvatorovými.

Upíři z nyní otevřené hrobky jdou po Damonovi, Stefanovi a Eleně, kterou si zprvu mylně zaměňují za Katherine.

Elena pomohla Damonovi zachránit Stefana z Frederickova zajetí, ale při útěku zjistila, že ostatní upíři z hrobky poškodili Damonovo auto, tak aby nemohla se Stefanem uniknout, a proto dala oslabenému a vyhladovělému Stefanovi napít své krve, aby je mohl bránit, avšak neuvědomila si, co dalšího tím spustila. 

 

Její upíří přítel je na lidskou krev silně návykový a jeho touha po čerstvé krvi se v něm po mnoha letech znovu probudila. Té noci bylo také nalezeno Vickiino tělo a Elena se rozhodla navštívit Matta, který ji hned poté, co poslal Caroline domů, objal, přestože by měl být s Caroline.

Mladá dívka, nevědomá faktu, že Stefan nebyl schopen držet svou žízeň pod kontrolou, jej požádala, aby ji doprovodil na soutěž krásy Miss Mystic Falls. Když ji Damon upozorní, že Stefan je závislý na lidské krvi, pohádá se se Stefanem, který uteče a málem zabije další účastnici, Amber. Protože Stefan nebyl přítomen, aby na soutěži s Elenou tančil pro Mystic Falls tradiční valčík bez dotyku ruky, Damon jej pohotově zastoupí a odtančí tanec za něj. Elena je zprvu zmatená, a proto se hned poté vydají s Damonem Stefana hledat a najdou jej, jak útočí na Amber.

Elena se mu snaží připomenout, kým je, ale Stefan ji odstrkuje, ale pak si uvědomí své skutky a to jej zlomí. Když ji obejme, Elena mu vyzná lásku a bodne jej sporýšovou šipkou.

Isobel, Elenina matka

 Společně s Damonem jej uzamknout ve slepení penzionu, kde jej dopují sporýšem, aby zeslábl a dostal lidskou krev ze svého těla.

Když se Bonnie vrátí do školy, chová se ke své nejlepší kamarádce chladně, což Elenu zmate. Na otázku, co se děje, Bonnie přizná, že viní Damona z babiččiny smrti, ale nebude Elenu nutit, aby si vybrala mezi ní a Salvatorovými, a proto ukončuje jejich přátelství. Do města přivítá i Elenina biologická matka Isobel, se kterou se Elena setká v Mystic Grillu. Po odchodu narazí na Bonnie, která chvíli vypadá, že by uplakané Eleně chtěla pomoci, ale nakonec odejde. Dalšího dne se přátelství mezi Elenou a Bonnie urovná.

Poté, co Damon se Stefanem zjistí, že John Gilbert plánuje použít Gilbertovo zřízení, které zneškodní upíry, Bonnie se nabídne, že zařízení kouzlem zneškodní, avšak magický zákrok pouze předstírá. Zařízení je později aktivováno Johnem Gilbertem. Elena si uvědomí, že ji Bonnie zradila, a vydá se se Stefanem zachránit Damona, kterého drží ve sklepě hořící budovy. John protestuje, ale Elena mu řekne, že její názor a pocity by ho měly zajímat, když už je její otec. Bonnie nakonec k záchraně Damona přispěje.
 

Za tebou, Eleno

Později toho večera se na verandě svého domu setká s Damonem, který jí řekne, že Anna je mrtvá a poté ji políbí. Jejich polibek je ukončen příchodem Jenny, která Elenu pošle do domu. Poté, co Damon odejde, přijde Elena ještě jednou a telefonuje si se Stefanem. Říká mu, že jí někdo ukradl věci.

Přesně v této chvíli je potvrzeno, že dívka, kterou Damon políbil, byla ve skutečnosti Katherine Pierce.

Elena vejde do domu a slyší v kuchyni nějaký hluk a vzápětí nalezne na podlaze ležet pobodaného a krvácejícího Johna. Dívka okamžitě běžela k telefonu a zavolala o pomoc, mezitím její otec naznačoval, že za Elenou někdo stojí. Když Elena vzala nůž položený se na zemi a otočila se, nikdo tam nebyl. Opustila raněného Johna a vydala se hledat útočníka. Katherine používala svou upíří rychlost, aby Elenu zmátla a vyděsila.

Vzpomněla si na svého mladšího, Jeremyho, a vydala se za ním do pokoje, aby se ujistila, že je v bezpečí. Našla jej v bezvědomí s prázdnou dózičkou léků, které dostala po smrti svých rodičů, a hned s ním začala třást. Poté, co se Stefan ujistil, že se z Jeremyho nestane upír, šla Elena za Johnem do nemocnice, kde také zjistila, že Caroline byla po autonehodě ve vážném stavu. Damon se nabídne, že Caroline vyléčí, ale Eleně to připadá příliš riskantní zatímco Bonnie se cítí vinna a chce, aby to Damon udělal.
 

 

Když Damon konfrontuje dívku o polibku, který sdíleli, je Elena zmatená a vše popírá. Než se upír stačí znovu zeptat, vyruší je Jenna, která chce vědět, kde Elena byla. Kvůli Katherine, o které zatím nikdo neví, je situace velice komplikovaná.

Zpět v domě, Elena obejme Stefana, který si ovšem rychle uvědomí, že ta, kterou objímá, je ve skutečnosti Katherine a odstrčí ji. Domovní dveře se otevřou a Elena s Damonem vejdou dovnitř, Katherine mezitím zmizí. Stefan a Damon se dohadují o polibku a Elena zakročí, když prohlásí, že by Stefanova bratra nikdy nepolíbila a že se mezi ně Katherine snaží dostat.

Spolu se Stefanem navštíví zotavujícího se Johna znovu, aby získala nějaké informace. Elena se naštve, protože Johna chce aby Stefanovi prohnala kůl srdcem, a řekne, že až se uzdraví, měl by odjet. Když se na smuteční hostině pro starostu Richarda Lockwooda Elena dozví, že Stefan někam odešel s katherine, vydá se ho hledat. Najde jej zraněného u jezírka.

Později večer najde opilého Damona ve své ložnici. Vyjádří jí svou lásku, ale Elena ho odmítne. 

Katherinina rodinná kniha

Rozzuřený a zlomený Damon zlomí Jeremymu vaz a Elena se sesune na zem k bezvládnému tělu svého bratra, který se později probere díky magickému prstenu.

Elena, stále nenávidící na Damona, vyrazí s ním a Alaricem na Ricovu alma mater, Duke, kde doufá, že objeví Isobelin výzkum týkající se lidové slovesnosti a potenciálního výskytu vlkodlaků v oblasti. Vanessa Monroe, Isobelina bývalá studentka, pozná Damona a Elenu, kterou pokládá za Katherine a napadne ji, ale Damon stačí Elenu zachránit a také jí věnuje knihu popisující Katerininu rodinu.

Poté, co se setká se svou dvojnicí tváří v tvář, nechápe, jak je možné, že vypadají naprosto stejně. Elena se se Stefanem rozejde, když Katherine Jennu přinutí, aby se bodla kuchyňským nožem, a přiznává svou porážku.
 

V zajetí Rose a Trevora

Čarodějka Lucy, která pomáhá Katherine, spojí upírku s její dvojnicí tělem i duší, a tak, co se stane jedné, stane se i druhé. Stefan s Damonem tak nevědomky ubližují Eleně, když mučí Katherine. Kouzlo poté pomine, ale oslabenou Elenu unese tajemný muž, který ji předá Trevorovi a Rose. Dva upíří plánují předat dvojnici do rukou starého upíra Elijaha, od kterého si chtějí vykoupit svobodu.

Kvůli ovlivnění mysli prozradí Elena Elijahovi, že Katherine je držena v hrobce spolu s Měsíčním kamenem. Damon se Stefanem Elenu zachrání a odvezou zpět do Mystic Falls.

Elena a Stefan se rozhodnou si odpočinout od nadpřirozena a vyrazí k jezernímu domu Eleniny rodiny. Tam objeví spoustu zbraní proti upírům a deníky Elenina předka ze Stefanovi doby, Johnatana Gilberta. Elijah se později objeví v domě u jezera také a Elena jej prosí o znovuobnovení dohody. Dá mu ultimátum – pokud Elijah neobnoví dohodu, Elena se zabije vykrvácením a Klaus nebude schopen ji použít v rituálu. Elijah jí nevěří, ale Elena neváhá a bodne se do břicha, což upíra přiměje obnovit dohodu. Když ji chce vyléčit svou krví, Elena jej neutralizuje speciální dýkou s polepem z Bílého dubu.

Doma se Elena rozhodne, že hned, co se vypořádají s Klausem, řekne Jenně vše, protože by pro ni bylo nebezpečné nadále žít v nevědomosti. Isobel s Johnem se vrátí do Mystic Falls a nabídnou Eleně dům, kde by mohla žít, aby ji udrželi v bezpečí. Elena odmítne a na hřbitově v Groove Hill, kde je Isobelin hrob, je svědkem Isobelina samovznícení.
 

Poslední společný den

Na plese ve stylu šedesátých let zjistí, že Bonnie by mohla zemřít při používání tolika moci a že Damon by ji klidně nechal zemřít, pokud by to znamenalo, že Elena přežije. Ve víře, že dokáže zachránit Bonnie, znovu oživí Elijaha, který po delším rozhodování souhlasí s další dohodou. Původní upír jí také přizná, že Klaus je jeho bratr a že ji plánuje obětovat, aby v sobě probudil svou vlkodlačí část. Také jí svěří elixír, původně určený pro Katerinu, který zabrání Elenině smrti. Damon nevěří a nakrmí Elenu svou krví.

Stefan vezme Elenu v jejich poslední společný den na výlet a Elena přizná, že nikdy nechtěla být upír, ale dospět a mít děti. Když se vrátí, odejde dobrovolně s Klausem. Na místě, kde se má rituál konat zjistí, že po zmizení Tylera a Caroline musel použít plán B – Jennu jako upíra a Jules jako vlkodlaka. Elena sleduje, jak Jenna dokončuje transformaci a zemře při snaze zachránit svou neteř. Po Jules přijde na řadu i sama Elena, která zemře.
 

“It's okay to love them both, I did.” - Katherine

Probudí se na starém pohřebišti sta čarodějek a z dopisu, který po sobě John zanechal zjistí, že vyměnil svou životní sílu za Eleninu. Spolu s Jeremym a přáteli pak Jennu a Johna pohřbí ve skromném obřadu.

Když zjistí, že Damon umírá na vlkodlačí kousnutí, je s ním. Políbí jej na rozloučenou v momentu, kdy do pokoje vejde Katherine s lékem, za který Stefan zaplatil svou svobodou, a prohlásí, že je v pořádku milovat je oba, i ona to tak udělala.

Tři měsíce poté, co Stefan odejde z města s Klausem, Elena slaví své osmnácté narozeniny, ale Elena se nevzdává naděje a Stefana usilovně hledá. Oslava, kterou přichystala Caroline, se pořádá v Damonově domě. Elena od Damona dostane svůj řetízek, který nedávno ztratila. Později objeví, že Damon také pátral po svém bratru a má v komoře mapu pokrytou výstřižky z novin o obětech zvířecích útoků a nevysvětlených vraždách. Upír jí nakonec poví, že oběti jsou Stefanovi a že by měla přestat čekat, až se její milovaný Stefan vrátí domů.

Po oslavě jí Stefan zavolá, ale nic neříká, pouze poslouchá její hlas, jak mu říká, že ho stále miluje. To ji ještě více odhodlá přivést Stefana zpět. Alaric souhlasí, že jí pomůže, a společně se vydají na výpravu do hor, kde se pohybují smečky vlkodlaků. Zatímco si povídají, objeví se Damon a shodí ji do jezera. Večer je napadne krvácející vlkodlak a neúspěšný hybrid Ray Sutton, kterého svážou, ale než jej Elena začne zpovídat o Stefanovi, musí uprchnout k autu, protože vlkodlak měnil svou podobu.

Elena se s Damonem vydá na další výpravu, tentokrát do Chicaga, kde ji ve svém bývalém bytě najde Stefan, který ji ochrání před Klausem. Dívka je přesvědčená, že ho dokáže přemluvit a oslabit sporýšem, ale Stefan jí zlomí srdce, když jí dá jasně najevo, že pro něj nic neznamená.
 

 

Společně se spolužáky připravuje ve škole žertovnou noc, když najednou narazí na Klause, který ji přitáhne do tělocvičny, kde ji také silně uhodí. Stefan zaútočí a Klaus ho přinutí se napít Eleniny krve. Upír odolává, ale nakonec je přinucen vypnout své emoce a ublížit Eleně. Aby se už neopakoval takovýto incident, Alaric začne Elenu trénovat v boji proti upírům.

Plánuje zajmout Stefana a uvěznit jej jako posledně, když pil lidskou krev, a proto předstírá, že je opilá a spadne z tribuny vysoké několik metrů. Stefan ji chytí a Alaric ho omráčí. Když spolu s Damonem nakládají jeho tělo do kufru auta, duch Vicki zapálí stopu benzínu vedoucí k autě a uvězní Elenu v ohni. Stefan vykopne dveře a Elenu včas zachrání, ale neubrání se pár poznámkám o Elenině ubohosti, načež jej dívka bodne.
 

Lexi mučí Stefana

Když se všichni duchové dostanou do mystic Falls, Lexi učí Elenu, jak pomoci Stefanovi. Později ji Damon s Alaricem vezmou do jeskyně, kterou jim ukázal Mason, a tam dívka spatří staré nápisy, které zde vyryli Původní upíři. Vydá se přímo za zdrojem, Rebekou, která jí vypráví příběh o tom, jak se zde její rodina usadila a jak je jejich vlastní matka přeměnila na ohavnost přírody. Elena si spojí příběh s obrázky z jeskyně a odhalí, že to nebyl Mikael, ale Klaus, kdo zabil Rebečinu matku.

Elena neutralizuje Mikaela, aby Rebekah se Stefanem přilákali Klause do města. Protože Damon nevěří ani jednomu z nich, má plán B. Matt přijde vyzvednout Rebeku, se kterou se má účastnic plesu, ale Elena ji zastoupí. Místo plesu se ale konala Tylerův večírek, kde Mikael, aby vylákal Klause, pobodal Elenu, která padla na zem. Později se Elena zvedne a ukáže se , že to byla Katherine.

Dalšího dne se Jeremy dostane do nebezpečí, a proto požádá Damona zda by jejího bratra neovlivnil, aby opustil město. Damon ji poslechne a když odchází, tak ji políbí.
 

Elenin trénink s Alaricem

Elena stále pokračuje ve svém tréninku. S Mattem a Bonnie připravují pro Caroline oslavu narozenin, ale upírka nemá náladu na oslavu, a tak se raději rozhodnou pořádat malý pohřeb. Všichni se dobře baví, ale nakonec se rozejdou každý svou cestou a Stefan Elenu unese. Nakrmí jí vlastní krví a hrozí Klausovi, že s ní sjede z most Wickery, pokud hybridi neopustí město. Je smutná a naštvaná na Stefana, protože nechápe, proč by ji chtěl zabít na místě, kde měla zemřít, kde ji zachránil. Příštího rána se rozloučí s Jeremym, kterého pošle do Denveru.

Pomůže Bonnie při hledání Abby, Bonniino matky, která by jim mohla pomoci s otevřením poslední rakve. V Abbyině zahradě najde Stefana a snaží se mluvit, ale syn pana Wilkese Jamie Stefana postřelí a Elenu uváže ke stožáru. Dívka se vysvobodí a pomůže Stefanovi, kterému poví i o polibku s Damonem.

Šerifka navštíví Elenu a Alarica, protože jejich kolík byl použit na vraždu člověka. Elena se rozhodne zeptat Stefana, ale ten se urazí a navrhne ať se zeptá i Damona. Večer se s Mattem vrátí domů a nalezne krvácejícího Rica, kterého zabije, protože jako dvojnice je nadpřirozená a prsten jejího opatrovníka přivede zpět. S Mattem zůstane u Rica i v nemocnici a když jde ke svému autu, Rebekah ji napadne, protože se chce pomstít za to, že ji Elena neutralizovala. Elijah Elenu zachrání. Následujícího ráda obdrží od Esther Mikaelson pozvánku na bál s přiloženým vzkazem. Rozhodne se jít i přes to, že si to bratři Salvatorové nepřejí.
 

Ples upírů

Na bále poprosí Stefana o umrtvení Damona, protože si chce s Esther promluvit o samotě. Čarodějka jí odhalí, že s jedinou kapkou Eleniny krve všechny Původní spojí životem a když zabijí jednoho, zabijí všechny. Elijah chce vědět, co Esther po Eleně chtěla a Elena mu lže.

Elijah ji vezme na projížďku do lesa, kde ji uvězní v jeskyni spolu s Rebekou, která má povolení ji zabít, pokud Stefan s Damonem nezastaví Estheřin rituál. Když je Elena zachráněna a dozví se cenu svého osvobození, přeměnu Abby v upíra, Bonnie s ní nechce mluvit.

Matt a Elena se vloupají do bytu doktorky Meredith Fell, aby našli důkaz o tom, že to ona zabíjí členy Rady, ale Meredith je chytí při činu. Poté, co je šerifka propustí, dá Matt Eleně jeden z deníků jejích předků, který našel u Meredith ve skříni. Když si ho dívka pročítá, zjistí, že prsten ovlivňuje duši svého nositele, kterého začne pohlcovat temnota. S Meredith zjistí, že je to Alaric, kdo zabíjí, a začnou ho léčit.

Elena, nervózní z toho, co by prsten mohl udělat jejímu bratrovi, se rozhodne jet do Denveru, kam ji Damon doprovodí. Tam narazí na Kola, kterému utečou, a trojice se schová v motelu. Dvojnice Damona vášnivě políbí a Jeremy je vyruší.
 

 

Tragickým se stane i ples ve stylu dvacátých let, o během kterého Esther z Alarica vytvoří Původního upíra se zvýšenými silami plného nenávistí ke svému druhu, jehož život je spojen s tím Eleniným. Ric se rozhodne transformaci nedokončit a Elena s Jeremym se s ním musí rozloučit.

Zlé Alaricovo alter-ego ji a Caroline drží jako rukojmí. Když je osvobozena od Rica, dostane se do držení Klause, který chce její krev do svých krevních transfuzí na tvorbu nových hybridů. Tyler, Stefan a Damon ji zachrání a pošlou domů, kde s ostatními oslaví Klausovu neutralizaci. Večer, když všichni odejdou, Elena záhadně omdlí.

Když se vrátí z nemocnice, Elijah si s ní přeje vytvořit novou dohodu a Matt ji odveze pryč. Na půli cesty Elena zjistí, že Klaus byl zabit a Stefan s Damon, Caroline, Tyler a Abby také brzy zemřou.

Probuzení se do přeměny

 Rozhodne se, že se rozloučí se Stefanem a ostatními.

Rebekah pomstí svého bratra a zapříčiní nehodu Eleninu druhou nehodu na Wickery Bridge, když nechá sjet Mattův náklaďáček ze silnice. Stefan ji objeví, jako před rokem, a chce ji zachránit, ale Elena si přeje, aby zachránil Matta.

Meredith řekne Damonovi, že Elenina zranění byla vážnější než předpokládala, a proto jí podala dávku jeho krve. Elena se v márnici probudí.

Elena se ráno probudí a poprvé si plně uvědomí, že se stává tím, co nikdy nechtěla, upírem. Její smysly se zlepšují a dezorientují ji. Jedinou útěchou pro ni nyní je mladší bratr Jeremy a Stefan, který se jí snaží pomoci, jak jen může. Přestává jí chutnat lidské jídlo a budoucí tesáky se začínají prodírat jejími dásněmi. Eleniny emoce se stávají více eratické, přecházejí ze záchvatů smíchu do smutku a pláče. Začíná si vzpomínat na věci, které byly z jejího mozku vymazány.
 

Dokončení Eleniny přeměny

Když slyší z předsíně hluky, jde se zkontrolovat a najde Stefana obklíčeného policisty a pastorem Youngem. Oba jsou odvezeni na pastorovu farmu, kde jí Young líčí plán Rady. Elena se otočí na odchod, ale jeden z pastorových mužů ji omráčí a uzamkne do cely vedle Stefana a Rebeky. Tam pomalu umírá z nedostatku lidské krve potřebné pro dokončení transformace. Rebekah a Stefan spolupracují, aby zachránili Elenin život, a podaří se jim zabít dozorce. Elena se natáhne pro pár kapek jeho krve a v slzách dokončí přeměnu. Jakmile je volná, zabrání Damonovi v zabití Matta.

Za soumraku sedí se Stefanem na střeše penzionu a sleduje západ Slunce. Stefan jí věnuje prsten s lapis lazuli, který pro ni Bonnie očarovala. Elena mu poví, že pokud s ním bude chtít být, tak s ním bude navždy.

Elena se snaží přizpůsobit zvířecí dietě. Stefan ji učí stejně jako kdysi Caroline, ale nová upírka není schopná v sobě udržet zvířecí krev, tak jak Damon předpověděl. Damon jí nabídne svou vlastní krev jako test a ona souhlasí pod podmínkou, že to nesmí říct Stefanovi, protože je to moc osobní. Na pohřbu městské Rady Elena zkusí ochutnal lidskou krev z transfůze, ale také ji vyzvrací. Setká se s April Young, pastorovou dcerou, která přijela na pohřeb svého otce. Během procesí zaútočí lovec a Matt nabídne Eleně svou krev.

Nová upírka pokračuje ve vysávání Mattovy krve i po několik dalších dní. Ve škole je Elena popichována Rebekou, na kterou zaútočí tužkou. Později se Stefanem přijde na Rebečin večírek, kde jí Původní upírka ukradne prsten pro chození za dne a vhodí jej do drtičky odpadů. Jakmile jej Elena získá nazpět, rozhodne se upírku zabít. Stefan ji zastaví a společně se vydají na odchod. Ještě předtím se Elena artisticky napije ze sudu piva, do kterého lovec přimíchal i vlkodlačí jed. Upírka pomalu umírá, ale Klaus ji zachrání.
 

První zabití, Connor

Poté, co Elena neúmyslně ohrozí Matta, ji a Bonnie vezme Damon na Whithmorskou kolej, kam si čarodějka jede pro babiččiny věci. Tam Elenu učí, jak se správně krmit. Elena se zprvu opravdu baví, ale poté si uvědomí, co dělá a dá se do pláče. Zpátky v Mystic Falls lovec zajme Matta a Jeremyho v Mystic Grillu a Elena se je vydá zachránit. Bohužel se jí to nepodaří a lovec unikne. Upírka jej znovu najde v jeskyních, kde jej zabije. Elena se cítí provinile, že Connora zabila, a proto se mu snaží vykopat hrob.

Od té chvíle začíná Elena bláznit, vidí krvavé nápisy na zrcadle, krev tekoucí místo vody a také má halucinace lovce Connora. Zabije jej znovu a když vidina pomine, Elena si uvědomí, že pobodala svého bratra. Klaus, který se dozví o Eleniných problémech, ji unese do své vily, kde ji drží v místnosti bez oken. 

Sebevražda, pokus první

Tam se dívce zjeví Connor znovu a pak i její dvojnice Katherine. Eleně se podaří uniknout a za doprovodu svých dvou vidin dojde až k mostu Wickery, kde dva tyrané zmizí a přijde její mrtvá maminka, která ji nabádá, aby se zabila. Elena odhodí svůj prsten do vody a čeká na východ Slunce. Tak ji najde Damon, který ji zachrání.

Caroline není nadšená, když slyší, že se Elena rozešla se Stefanem. Na tradiční Miss Mystic Falls pomáhá spolu s Caroline vybrat April, která se účastní, šaty. Dívky se shodnou na modrých šatech, ale Elena svůj názor změní, když Damon řekne, že ty červené jsou lepší. Později Elena spatří Jeremyho, kterého už každý chvíli hledá, a šla za ním. Nově probuzený lovec nechce Eleně ublížit, ale i přes to ji napadne. Stefan jí pomohl a když Damon přišel, ocitla se Elena literárně mezi dvěma bratry. Později té noci se Elena dá dohromady s Damonem, zatímco Caroline se Stefanem si uvědomí, že nová upírka je Damonovi oddaná poutem stvořitele.

Elena pozve Bonnie a Caroline do penzionu na dámskou jízdu. Kamarádky se baví, tančí a nakonec skončí v Damonově vaně, kde se Elena přizná, že strávila s ním strávila noc. 

 

Pohádá se s Caroline a požádá Bonnie, aby obě odešly. Když dívky odcházely, překvapila je dvojice zběhlých hybridů a unesla je. Tyler s Elenou je zachránili.

Damon si uvědomoval, že od sebe musí Elenu odpoutat, ale nebyl na to připraven. Bonnie ji potřebovala v domě u jezera, kde pomáhala Jeremymu s kontrolou nad loveckými touhami, tak se s Damonem k jezeru vydala. Na molu Elena vzpomíná, jaké to bylo, když byla ještě člověk, zatímco Bonnie a profesor Shane “spravili” jejího bratra. Damon se konečně rozhodne propustit Elenu.

Po smutečním obřadu pro starostku Carol Lockwood drží Rebekah Elenu, Caroline a Stefana ve škole, kde Elenu vyslýchá. Eleniny odpovědi Stefana mučí a když mu Rebekah nabídne, e to všechno nechá zmizet, přijme. Eleně zlomí srdce to, jak rychle by se Stefan vzdal vzpomínek na ni. Rebekah odmítne Stefanovy vzpomínky vymazat. Té noci vyzná Elena Damonovi svou lásku, sedne do auta a odjede za ním do domu u jezera, kde spolu s Mattem učí Jeremyho bojovat.

Poté, co Kol udělal Jeremymu a Damonovi, se Elena rozhodla, že by měl zemřít. Pozve ho do svého domu a nabídne mu drink, Kol odejde, ale později se vrátí. Elena jej vede do Jeremyho pokoje, kde už mladý lovec čekal. 

 

Nejprve jsou poraženi, ale nakonec se jim podaří Kola zabít. Klaus sleduje, jak jeho mladší bratr hoří a padá na zem mrtev. Vyhrožoval, že zabije Elenu i Jeremyho a spálí jejich dům v popel. Jeremy pozve Klause do domu, kde jej Bonnie uvězní v obývacím pokoji vedle Kolova těla.

Elena se zúčastnila výpravy na tajemný ostrov, kde se měl nalézat lék na upírství. Na této výpravě zabije Katherine Jeremyho a Elenu to zlomí. Damon jí od bolesti ulevil, když jí přikázal, aby opustila své emoce. Jeremyho mrtvé tělo spálila spolu s domem.

Bez své lidskosti byla Elena více přímá a až krutě upřímná. Zabíjela lidi pro jídlo, stejně jako kdysi Damon. Jediný, kdo ji mohl snést byla Rebekah, ke které se Elena přestěhovala. Spolu se vydaly na výpravu za Katherine, aby Rebece získaly lék. Našly ji ve městě Willoughby, kde se Elena poprvé vydávala za Katherine, když se setkala s Elijahem. Původní v ní byl velice zklamaný.

Po návratu do Mystic Falls ji na maturitní ples eskortovali oba Salvatorové. Měla na sobě krásné růžové šaty, které ukradla Caroline, a pokusila se zabít Bonnie, která se stala Královnou plesu, protože titul chtěla získat Rebekah. 

Sebevražda číslo dvě

Bonnie používající expresivní magii byla mnohem silnější a Elenu téměř zabila. Elena projevila strach, emoci, a Stefan s Damonem se ji rozhodli uvěznit a děsit ji.

Několik dní Elena hladoví ve sklepení, pak ji Salvatorové vytáhnou ven a mučí ji. Elena se rozhodne spáchat sebevraždu vystavením se Slunci, ale je zastavena. S nápravou Eleny jim pomůže i Katherine, která ji mučí a pak nechá otevřené dveře, aby mohla Elena uprchnout. Elena uteče do lesa, kde ji najde Matt. Upírka se z něj krmí a on omdlí. Poté přijde Stefan s Damonem. Ten popadne Matta a před Eleninýma očima mu zlomí vaz. Když jí Damon ukáže prsten na Mattově ruce, Elena se vrátí ke svým emocím.

Elena rozhodnutá zabít Katherine chce po Damonovi vědět, kde její dvojnice je. Jde se podívat k Jeremyho hrobu, kde padne na kolena a pláče. Uvědomí si, že zabít Katherine jí nijak nepomůže a v té chvíli se za ní objeví Kol a zaútočí. Chvíli zápasí a Elena prohraje, Kol se ji chystá zabít a Elena přizná, že by jí tím udělal laskavost. Objevil se Jeremy a Elenu zachránil.

V den své promoce Elena sedí na hřbitově s Ricem a Jeremym a jí. Jejich společná chvíle je zničena, když jí zavolá Connor, který vyhrožuje, že nechá vybuchnout Grill. 

“Have a nice human life, Katherine.”

Setká se s Damonem, který jí dá lék, ale Elena odmítne. Jeremy jí řekne, že jí bude mít rád bez ohledu na to, co si zvolí. Elena odpromuje a řekne Damonovi, že ho miluje a že si ho vybrala.

Později hledá Bonnie a narazí na Kola, který se chce pomstít, ale jeho duch zmizí, když Bonnie odvolá kouzlo. Také se objeví Katherine a zaútočí na Elenu. Dvojnice spolu bojují a když to vypadá, že Katherine Elenu zabije, Elena vytáhne z kapsy lék a vnutí jej Katherine do úst. Malá lahvička praskne a Katherine lék spolkne, poté padne na zem vedle Eleny, která jí přeje “šťastný člověčí život”.